Organizacja stanowiska pracy w biurze - 5 skutecznych porad

Bardzo duża grupa ludzi wykonuje swoje zawodowe obowiązki spędzając 8, 10 lub nawet więcej godzin dziennie przed komputerem. Dotyczy to nie tylko pracowników korporacji czy firm z branży IT, ale również osób pracujących w mniejszych przedsiębiorstwach oraz wszelkiej maści freelancerów – programistów, grafików, copywriterów, itd. Nasze stanowisko pracy wbrew pozorom ma bardzo duże znaczenie nie tylko w kontekście efektywności naszej pracy, ale również stanu naszego zdrowia czy samopoczucia. Umiejętnie przygotowane miejsce pracy biurowej to lepsza koncentracja, większa wydajność oraz lepszy nastrój. W jaki sposób przygotować sobie miejsce do pracy? Poniżej 5 ogólnych wskazówek, które w moim odczuciu – stanowią podstawę ergonomicznego i przyjaznego stanowiska pracy przed komputerem.

1. Dobierz odpowiednie oświetlenie

W pierwszej kolejność należy zadbać o maksymalną możliwą podaż światła słonecznego ponieważ jest ono najbardziej korzystne dla naszych oczu, ograniczając ich zmęczenie, czego nie można napisać o sztucznych źródłach światła. Poza tym, według wielu osób duża ilość światła słonecznego wprowadza wpływa na dobre samopoczucie, co również ma istotne znaczenie w kontekście pracy. Z kolei w zakresie sztucznego oświetlenia, które będzie dla nas niezbędne przy wieczornej pracy, występuje wiele indywidualnych czynników decydujących o jego wyborze. Mimo to, są pewne uniwersalne zasady w tym zakresie – światło nie powinno nadmiernie razić nas w oczy aby nie przyspieszać efektu zmęczenia. Warto również zadbać o to, aby sztuczne światło cechowało się odpowiednim natężeniem – optymalna wartość do pracy biurowej to 500 luksów (lx).

2. Zadbaj o ergonomię stanowiska pracy

Odpowiedni dobór biurka i krzesła biurowego podyktowany powinien być podyktowany naszym wzrostem – być może wystarczy tutaj biurko o standardowych wymiarach, jednak jeśli jest taka potrzeba – warto zainwestować w takie, które posiada regulację wysokości blatu. Dużo mniejszy problem dotyczy krzesła biurowego, ponieważ tutaj niemal każdy model posiada regulację wysokości. Dobrej jakość krzesło biurowe powinno posiadać delikatnie odchylone oparcie, tak aby możliwa była praca w pozycji z wyprostowanym kręgosłupem. Poza tym, należy dobrać swoją pozycję do pracy w taki sposób, aby nadgarstki swobodnie spoczywały na blacie biurka, gdyż w przeciwnym wypadku (kiedy wiszą luźno w powietrzu) niepotrzebnie je obciążamy. Łokcie powinny spoczywać na łokietnikach na wysokości blatu biurka, w czym pomoże nam opcja regulacji fotela.

3. Ustaw odpowiednio monitor i klawiaturę

Pracując przy komputerze, odpowiednie ustawienie monitora stanowi bardzo ważny element organizacji stanowiska pracy, szczególnie w kontekście naszej wygody oraz zdrowia oczu. Monitor należy ustawić w odległości nie mniejszej niż 50 cm od twarzy (jeśli pracujemy na bardzo dużym monitorze to jeszcze dalej). Środek monitora powinien ustawiony być na wysokości naszych oczu lub nieco poniżej. Aby ograniczyć obciążenie dla oczu związane z promieniowaniem ekranu, warto zainstalować aplikację f.lux, która steruje jasnością i temperaturą obrazu w zależności od pory dnia lub naszych indywidualnych preferencji. Zaleca się również ułożenie klawiatury w taki sposób aby od jej brzegu do blatu biurka odległość wynosiła min. 10 cm.

4. Zadbaj o porządek na biurku

Choć wydaje się banalną wskazówką, wiele osób z braku odpowiedniego przygotowania gromadzi na swoim biurku wiele niepotrzebnych przedmiotów, które nie dość, że odwracają naszą uwagę, to sprawiają również, że nie czujemy się przy naszym stanowisku pracy dobrze. Warto zadbać o biurko z kilkoma szufladami, a jeśli nie mamy takiej możliwości – o proste akcesoria biurowe – organizer, segregator lub kuweta na dokumenty, pojemnik na długopisy i inne przybory, kalendarz, notes, zszywacz. Dzięki tym kilku prostym przedmiotom, utrzymanie ładu na biurku przyjdzie nam dużo łatwiej. Przy okazji, możemy sprawić sobie jedną lub dwie rośliny doniczkowe, które postawimy na biurku – nie dość że poprawiają samopoczucie, to dodatkowo, niektóre z nich oczyszczają powietrze.

5. Zrób sobie kawę ;)

W końcu to najlepszy „czasoumilacz” i wierny kompan podczas pracy biurowej ;)

Podsumowując, niezależnie od tego czy pracujemy w firmowym biurze, kreujemy własne stanowisko pracy jako freelancerzy czy tworzymy dogodne miejsce pracy dla swojego zespołu, warto przestrzegać tych kilku prostych zasad, wspomnianych w niniejszym artykule. Utrzymanie dobrego stanu zdrowia, lepsza koncentracja i efektywność oraz dobre samopoczucie to korzyści, które z pewnością warte są inwestycji, jaką poczynić musimy w przygotowanie naszego idealnego stanowiska pracy.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera
Śledź też nasz profil na Twitterze