Jak wybrać oprogramowanie do sklepu internetowego?

W poprzednim wpisie zawarte zostały najważniejsze informacje dotyczące tworzenia sklepu internetowego. Dowiedzieliśmy się z jego lektury, że kwestią do szczególnego przemyślenia przed rozpoczęciem własnego biznesu online, jest wybór oprogramowania, grafiki, domeny oraz hostingu. W niniejszym artykule przyjrzymy się dokładniej kwestii oprogramowania, czyli „silnika” naszego sklepu, ponieważ jego umiejętny i dostosowany do naszych (oraz klientów) potrzeb, rzutował będzie na dalsze funkcjonowanie naszego biznesu e-commerce.

Jakie są nasze potrzeby, wymogi, umiejętności?

Możliwości dotyczących oprogramowania sklepu internetowego jest wiele i nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi na to, która z nich jest lepsza, a która gorsza. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, jednak aby je właściwie rozpoznać, należy zadać sobie kilka pytań dotyczącego tego co i w jaki sposób chcemy sprzedawać oraz kim będą nasi klienci? Musimy np. wiedzieć na jakich dokładnie funkcjach sklepu internetowego nam zależy, gdyż może się okazać, że wybrane oprogramowanie nie spełnia naszych wymogów, np. poprzez brak możliwości integracji z operatorem kurierskim (np. z 10ka.pl zintegrowane jest oprogramowanie PrestaShop, a jeszcze w tym roku pojawi się integracja z WooCommerce i Shoper) czy brak możliwości wprowadzania kodów rabatowych. Istotną kwestią jest nasz poziom umiejętności technicznych lub to, czy mamy w zespole kogoś, kto sprawnie porusza się w tym środowisku. Może się bowiem okazać, że najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług platformy zapewniającej wsparcie techniczne, z którego będziemy potrzebowali korzystać. Musimy zastanowić, czy gotowe szablony graficzne, oferowane przez platformy e-commerce spełniają nasze wymagania czy może jednak będziemy chcieli zlecić wykonanie szaty graficznej specjaliście. Na te, i wiele innych pytań, łatwiej będzie nam odpowiedzieć, kiedy poznamy dokładne możliwości poszczególnych rozwiązań. Celem artykułu nie jest promowanie tych, czy innych systemów. Chcę przedstawić ogólny wachlarz możliwości i zachęcić do dalszego zgłębienia wiedzy na ten temat w celu dokonania dobrego wyboru.

Oprogramowanie dedykowane czy gotowa platforma e-commerce?

Jak podają raporty dotyczące polskiego rynku e-commerce, nawet 9 na 10 sklepów internetowych pracuje na gotowej platformie, co jest rozwiązaniem niedrogim i z wielu względów bardzo wygodnym. Do tego jednak przejdziemy w dalszej części artykułu. Zlecenie firmie informatycznej stworzenia indywidualnego, stworzonego specjalnie pod nasze potrzeby, sklepu internetowego, jest dużo rzadziej stosowanym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie ogranicza nas budżet, a rozwiązania, które chcemy wprowadzić są w dużej mierze niestandardowe, warto rozważyć taką możliwość.

Open Source

Jedną z największych zalet gotowego oprogramowania typy Open Source jest to, że są to rozwiązania bezpłatne. Do najpopularniejszych systemów tego typu należą: PrestaShop, Magento oraz WooCommerce. Wybrane przez nas oprogramowanie należy pobrać ze strony producenta, zainstalować na serwerze oraz dokonać podstawowej konfiguracji. Dodatkowe moduły lub szablony graficzne, możemy dokupić za stosunkowo niewielkie pieniądze. Oprogramowanie tego typu oferuje bogaty wybór gotowych funkcjonalności. Możemy jednak wzbogać nasz sklep internetowy o liczne wtyczki w zależności od naszych potrzeb. Poza długa listą zalet, należy wspomnieć o minusach takiego rozwiązania – w związku z koniecznością samodzielnej konfiguracji oraz brakiem wsparcia technicznego, wymagana jest znajomość podstawowych aspektów technicznych e-commerce lub pomoc specjalisty.

Saas

Platformy e-commerce typu SaaS to najprościej pisząc gotowe systemy z dużą ilością funkcjonalności, możliwością integracji dodatkowych aplikacji i na ogół prostym, intuicyjnym (a jednocześnie rozbudowanym) panelem administracyjnym. Do najpopularniejszych platform tego typy należą: Shoper, Shoplo i Clickshop. Warto podkreślić że oprogramowanie tego typu nie jest nasze. Uzyskujemy „jedynie” możliwość korzystania z niego tak długo, jak opłacany jest abonament. Nie są to duże kwoty (kilkaset złotych rocznie), a w pierwszym roku oferowane są na ogół klientom bardzo atrakcyjne rabaty. Rozwiązanie tego typu jest proste i niedrogie. Na uwagę zasługuje bardzo duża liczba funkcji i integracji, zapewniony hosting oraz wsparcie działu technicznego. Minusem takiego rozwiązania jest uzależnienie od funkcji danej platformy, ponieważ jako „tylko” dzierżawcy, nie mamy dostępu do kodu sklepu.

Podsumowując, mogę stwierdzić, iż dla osób początkujących, stawiających swoje pierwsze kroki na rynku e-commerce, idealnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z którejś z platform typu SaaS. Osoby dość dobrze poruszające się w branży internetowej, powinny natomiast rozważyć możliwość skorzystania z oprogramowania typu Open Source – być może to rozwiązanie okaże się lepiej dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera
Śledź też nasz profil na Twitterze