Google Analytics – praktyczny przewodnik po najważniejszych funkcjach

Google Analytics to niezastąpione narzędzie wspierające naszą internetową działalność. Niezależnie czy prowadzimy sklep internetowy, tematyczny portal czy bloga, warto wiedzieć więcej na temat gości odwiedzających naszą stronę. Dzięki Google Analytics, możemy za darmo poznać szereg podstawowych informacji dotyczących wieku, płci czy miejsca z którego odnotowano odwiedziny na stronie, ale również sposób poruszania się po niej, popularność poszczególnych podstron czy źródło z którego dana osoba trafiła właśnie do nas. Dzięki tym informacjom, dużo lepiej znamy odbiorców publikowanych przez nas w sieci treści, dzięki czemu możemy z większą dozą pewności, wprowadzać zmiany rozwijające naszą stronę pod kątem skutecznej sprzedaży czy przyjaznego interfejsu.

Jak zostało to już wspomniane w artykule wprowadzającym do tematyki Google Analytics, narzędzie to, nawet w swojej darmowej wersji, oferuje nam ogromną liczbę statystyk i informacji, w związku z czym omówienie ich wszystkich nie jest możliwe nawet w cyklu kilku blogowych artykułów. Postanowiłem zatem przybliżyć główne kategorie, aby dać obraz tego, jaki rodzaj informacji możemy pozyskać wykorzystując narzędzie Google.

Przegląd 5 głównych kategorii informacyjnych Google Analytics

1. Czas rzeczywisty

Jest to doskonała funkcja umożliwiająca nam podgląd ruchu na naszej witrynie w czasie rzeczywistym. W dowolnym momencie, możemy zalogować się na nasze konto w Google Analytics i sprawdzić ile osób surfuje po naszej stronie, z jakich miejscowości odwiedzają ją użytkownicy oraz z jakiego źródła na nią trafili. Mało tego, możemy sprawdzić, które dokładnie strony (podstrony) są w danym momencie przeglądane. Narzędzie umożliwia nam również sprawdzenie „historii” ruchu na stronie do 30 minut wstecz.

2. Odbiorcy

Jest to bardzo rozbudowana kategoria, w ramach której, po zaznaczeniu interesującego nas przedziału czasowego, możemy dowiedzieć się wielu informacji na temat osób odwiedzających naszą stronę, takich jak:
 • liczba użytkowników,
 • ilość sesji oraz odsłon,
 • średnia ilość odwiedzanych stron w trakcie jednej sesji,
 • średni czas pobytu na stronie,
 • współczynnik odrzuceń (ile % osób zrezygnowało z dalszego przeglądania witryny już po pierwszej odwiedzonej stronie),
 • język, kraj i miejscowość użytkowników (na zdjęciu poniżej),
 • przeglądarka i system operacyjny użytkowników,
 • dane dotyczące ruchu mobilnego,
 • płeć i wiek użytkowników,
 • ogólne kategorie zainteresowań odwiedzających witrynę.
Widok krajów odbiorców w Google Analytics

3. Pozyskiwanie

Dzięki informacjom udostępnianym w ramach tej kategorii, możemy dowiedzieć się tego, w jaki sposób odbiorcy trafili na naszą stronę. Wyróżnić można tutaj 4 główne grupy:
 • Direct – bezpośrednie wejścia na stronę po wpisaniu adresu w przeglądarce internetowej,
 • Organic Search – wejścia na stronę z wyszukiwarek internetowych, np. Google,
 • Referral – wejścia na stronę z zewnętrznych witryn poprzez kliknięcie w link,
 • Social – wejścia na stronę z portali społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram.
Poza wymienionymi wyżej kategoriami, Google Analytics prezentuje nam szczegółowe statystyki dotyczące dokładnego źródła odwiedzin, w tym stron internetowych z których nastąpiło przekierowanie czy portali społecznościowych.
Widok pozyskanych użytkowników kanałem social media w Google Analytics

4. Zachowanie

Jest to również niezwykle rozbudowana kategoria, zawierająca szczegółowe informacje na temat ruchu na stronie. Możemy poznać tutaj szczegółowe statystyki dotyczące każdej dostępnej w naszej witrynie strony, w tym ilość wejść, czas spędzony na stronie czy wspominany już współczynnik odrzuceń. Dzięki tym informacjom zyskujemy nieocenioną wiedzę na temat tego, które strony na naszej witrynie są najbardziej przyciągające dla Internautów, a które sprawiają, że użytkownicy decydują się na opuszczenie witryny.

5. Konwersje

W ramach tej funkcji Google Analytics, możemy wyznaczyć określone cele i obserwować w jakim stopniu są one przez użytkowników realizowane. Do analizowanych działań zalicza się np. zapisanie się do newslettera czy dokonanie zakupu w sklepie. Poprzez konwersje możemy również śledzić efekty prowadzonej przez nas kampanii Google AdWords.


Podsumowując, w artykule zaprezentowane zostały podstawowe, praktyczne informacje na temat danych, jakie możemy uzyskać dzięki Google Analytics. Zachęcamy do dalszego zgłębiania wiedzy na temat tego narzędzia oraz samodzielnego eksplorowania jego rozmaitych funkcji ;)

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera
Śledź też nasz profil na Twitterze