Google Analytics – dlaczego warto korzystać z tego narzędzia?

Czym jest Google Analytics? W największym skrócie – jest to bardzo rozbudowane narzędzie służące do monitorowania ruchu na stronach internetowych. Jeśli posiadamy oficjalną stronę firmową, sklep internetowy, portal tematyczny czy prywatnego bloga, Google Analytics dostarczy nam szczegółowych informacji na temat tego kto, kiedy i w jaki dokładnie sposób poruszał się po naszej witrynie. Pozyskane w ten sposób informacje mogą mieć ogromne znaczenie w kontekście usprawniania funkcjonalności strony, a co za tym idzie - większego komfortu poruszania się po stronie przez naszych odbiorców oraz większej skuteczności sprzedażowej w przypadku sklepów internetowych.

Czego możemy się dowiedzieć dzięki Google Analytics?

Google Analytics to darmowe (w swojej podstawowej wersji), bardzo rozbudowane i jednocześnie stosunkowo proste w obsłudze narzędzie, dzięki któremu możemy monitorować ruch na swojej stronie internetowej. Możemy dowiedzieć się m.in. wielu podstawowych informacji, takich jak wiek czy płeć użytkowników odwiedzających naszych stronę. Narzędzie zawiera historię odwiedzin, dzięki czemu możemy poznać dokładne statystyki dotyczące konkretnego dnia, tygodnia, miesiąca czy dowolnego, wybranego przez nas okresu czasu. Jakie ma to praktyczne zastosowanie? Możemy np. sprawdzić jak potencjalni odbiorcy naszej oferty zareagowali na nową kampanią reklamową, porównując statystyki odwiedzin z okresu przed kampanią oraz z czasu w którym reklama była aktywna. Wyświetlona zostanie nam liczba unikalnych odwiedzin witryny, liczba odsłon poszczególnych zakładek, liczba nowych użytkowników, średnia liczba stron odwiedzanych podczas jednej wizyty, średni czas trwania sesji czy współczynnik odrzuceń, dzięki któremu dowiemy się jaki procent użytkowników rezygnuje z dalszego „surfowania” po naszej witrynie już po pierwszej stronie.
Mało tego, Google Analytics dostarczy nam informacje na temat miasta, państwa lub regionu, z którego odwiedzono naszą stronę. Poznamy też źródło odwiedzin użytkowników, czyli dokładne statystyki na temat tego w jaki sposób trafiono na naszą witrynę (np. z wyszukiwarki Google, Facebooka, Instagrama, katalogów firm, forów tematycznych czy stron internetowych na której wykupiliśmy reklamę w postaci banneru). Jednym zdaniem – dzięki Google Analytics uzyskamy kompleksowe informacje na temat tego, jak zachowują się osoby odwiedzające naszą stronę, co może mieć niezwykle ważne znaczenie w kontekście jej dalszego rozwoju.

5 największych zalet korzystania z Google Analytics


1. Pozyskiwanie informacje na temat źródeł odwiedzin

Jest to nieocenione źródło wiedzy na temat pochodzenia ruchu na naszej witrynie internetowej. Dzięki temu mamy podane niemal „jak na dłoni” informacje dotyczące skuteczności reklam zamieszczanych w różnych miejscach w sieci, sponsorowanych kampanii na portalach społecznościowych, np. Facebook czy pozycjonowania naszej strony w Google.

2. Dostęp do danych demograficznych

W przypadku wielu typów działalności gospodarczej (jak również prywatnej) wykonywanej w sieci, niezwykle cenne są informacje na temat tego, gdzie mieszkają na co dzień odbiorcy naszej strony. Prowadząc ogólnopolski biznes, mamy okazję dowiedzieć się w których regionach nasza oferta jest stosunkowo dobrze znana, a z których notujemy relatywnie niską liczbę „wejść” na stronę.

3. Funkcja „podglądu” w czasie rzeczywistym

Google Analytics umożliwia obserwowanie ruchu na stronie w czasie rzeczywistym. Możemy dzięki temu zaobserwować co robią użytkownicy np. w ciągu pierwszej godziny po wysłaniu klientom SMS-ów o promocji w sklepie internetowym. Może okazać się, że naszych klientów w pierwszej kolejności interesują przeceny zupełnie innych produktów, niż pierwotnie zakładaliśmy.

4. Monitoring zachowań na stronie

Dzięki Google Analytics możemy dowiedzieć się w jaki sposób poruszają się po naszej stronie użytkownicy, a dokładniej – na których podstronach spędzają najwięcej czasu, które treści wydają im się najbardziej interesujące, w jaki sposób „przechodzą” przez kolejne podstrony, ile czasu trwa sumaryczna wizyta na naszej stronie czy w którym momencie najczęściej decydują się ją opuścić. Są to nieocenione informacje, dzięki którym możemy usprawnić wygląd i funkcjonalność strony tak, aby dostosować ją do wymagań naszej grupy docelowej.

5. Brak opłat za korzystanie z usługi

Podstawowa, a jednocześnie bardzo rozbudowana w swoich funkcjach wersja Google Analytics jest dostępna dla wszystkich bez jakichkolwiek opłat!


Podsumowując, korzystanie z Google Analytics sprawia, że praktycznie niczego, jeśli chodzi o ruch użytkowników na naszej stronie, nie musimy się już „tylko” domyślać. Otrzymujemy pakiet wiarygodnych i precyzyjnych informacji, dzięki czemu nasza wiedza staje się dużo bardziej fachowa i kompletna.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera
Śledź też nasz profil na Twitterze