Nowy czy poleasingowy? Jaki sprzęt komputerowy wybrać do firmy?

Przy zakupie sprzętu komputerowego wiele osób zastanawia się, czy aby na pewno zakup nowych komputerów to najlepsze możliwe rozwiązanie. Alternatywę w tym przypadku mogą stanowić komputery poleasingowe. Choć jest to jeszcze stosunkowo mało popularna metoda zakupu sprzętu, z kilku względów warto poważnie wziąć ją pod uwagę. W niniejszym artykule przedstawione zostaną najważniejsze zalety i wady takiego rozwiązania, tak aby móc dokonać wyboru dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

Czym jest leasing?

Leasing, jest to rodzaj umowy cywilnoprawnej, w ramach której otrzymujemy możliwość korzystania z danej rzeczy w zamian za opłacanie jej właścicielowi rat leasingowych oraz opłaty wstępnej. Najczęściej taka forma użytkowania danego produktu trwa kilka lat, a po zakończonym okresie płacenia rat leasingowych, użytkujący daną rzecz – leasingobiorca, może nabyć ją na własność za stosunkowo niewielką cenę. Leasing jest zatem formą wypożyczenia danej rzeczy w zamian za ratalną opłatę i możliwość końcowego jej wykupienia na własność od leasingodawcy. Co ważne, posiadając firmę można wliczać raty leasingowe w koszty uzyskania przychodu.

Poleasingowy sprzęt komputerowy

Poleasingowy sprzęt komputerowy stanowi ciekawą alternatywę dla zakupu nowych komputerów, szczególnie w przypadku osób o ograniczonym budżecie przeznaczonym na zakup sprzętu. Leasing umożliwia w tym przypadku zakup markowego, wysokiej jakości sprzętu za stosunkowo niewielką cenę. Najczęściej taki komputer był użytkowany w dużej firmie przez okres 2-3 lat. Jest to zatem alternatywa umożliwiająca zakup sprzętu używanego o preferowanych przez siebie parametrach w bardzo atrakcyjnej cenie, godząc się jednak z pewnymi możliwymi niedogodnościami. Istnieje na rynku bardzo dużo firm zajmujących się dystrybucją poleasingowego sprzętu, w związku z czym bez problemu znajdziemy sklepy internetowe lub ogłoszenia w serwisach aukcyjnych, gdzie będziemy mogli porównać oferty. Jako że sprzęt komputerowy kupuje się z myślą o użytkowaniu go przez kilka kolejnych lat, warto dokonać dokładnej analizy i rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” zakupu używanego sprzętu.

Zalety poleasingowego sprzętu komputerowego

  • Największą zaletą używanego komputera jest przede wszystkim jego cena. W dobie coraz to nowszych rozwiązań technologicznych, sprzęt komputerowy sprzed 2-3 lat mocno traci na wartości w związku z czym solidny, markowy komputer możemy kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze, sięgające nawet 30-40% pierwotnej wartości detalicznej.
  • Ważną zaletą zakupu poleasingowego sprzętu jest gwarancja na jego użytkowanie, wynosząca średnio od 3 do 6 miesięcy.
  • Większość poleasingowych komputerów pochodzi z dużych przedsiębiorstw, w związku z czym są to na ogół komputery wzbogacone o wysokiej jakości komponenty lub funkcje przydatne w biznesowym zastosowaniu.
  • Możliwość legalnego korzystania z oprogramowania zainstalowanego przez daną firmę, czyli przede wszystkim systemu operacyjnego Windows, pakietu biurowego Office lub specjalistycznych programów, niejednokrotnie o wartości wyższej niż sam sprzęt.

Wady poleasingowego sprzętu komputerowego

  • Używany sprzęt komputerowy może posiadać ukryte wady. Może też się okazać, że jego konfiguracja nie jest kompatybilna z naszymi oczekiwaniami. Warto zatem upewnić się, że komputer był gruntowanie sprawdzony przez sprzedawcę, a w przypadku braku podstawowej wiedzy na temat podzespołów komputerowych, skonsultować zakup z kimś orientującym się w tej tematyce. Może się bowiem okazać, że zakupiony sprzęt będzie dobrze się sprawdzał w przypadku pracy biurowej, jednak okaże się za słaby aby móc uruchomić na nim najnowsze gry komputerowe, jeśli chcemy aby posłużył dodatkowo do rozrywki.
  • W przypadku laptopów należy założyć, że żywotność baterii będzie bardzo niska, w związku z czym konieczna będzie jej wymiana na nową.
  • Kupując używany sprzęt, musimy wziąć pod uwagę większe ryzyko wystąpienia jego awarii po zakończeniu się okresu gwarancyjnego.
  • Często sprzęt nosi ślady użytkowania lub zewnętrzne defekty, przetarcia, wgniecenia. Jeśli komputer nie będzie pełnił dodatkowo funkcji reprezentacyjnej, nie będzie to odgrywać dużej roli, jednak warto wziąć również ten aspekt pod uwagę.

Podsumowanie

Zakup poleasingowego sprzętu komputerowego z pewnością uznać można za wartą rozważenia alternatywę. Największą korzyścią takiego rozwiązania wydaje się możliwość zakupu markowego, biznesowego komputera wysokiej klasy w bardzo niskiej cenie w porównaniu do jego ceny początkowej. Z drugiej jednak strony, zawsze trzeba mieć na uwadze to, że sprzęt ten służył wcześniej niemal codziennie przez rok, dwa lub trzy lata, w związku z czym nie możemy wymagać od niego długoletniego, bezawaryjnego działania. Jeśli jednak stosunek ceny takiego sprzętu do jego komponentów i oprogramowania wydaje się być wyjątkowo atrakcyjny, a sami bierzemy też pod uwagę to, że kupujemy sprzęt używany, który prędzej czy później może zacząć sprawiać problemy, warto poważnie rozważyć takie rozwiązanie. W przeciwnym wypadku, nie posiadając pełnego budżetu na zakup komputera, lepszym rozwiązaniem wydaje się zakup nowego sprzętu w systemie ratalnym.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera
Śledź też nasz profil na Twitterze